Prihlásenie
             
Aktuality

ŠRVŠ podporuje pochod učiteľov 1.júla

Pondelok, 27 Jún 2016 16:06
Hodnotenie článku
(1 Hlas)

Študentská rada vysokých škôl vyjadruje podporu protestnému zhromaždeniu, ktoré organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov symbolicky, na začiatok predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. Zhromaždenie učiteľov, študentov a podporovateľov má byť varovným prstom nielen pre Slovensko, ale aj celú Európu, má poukázať na zanedbané školstvo a vzdelávanie v krajine. Ako predsedajúca krajina v Rade EÚ by sme mali ísť príkladom, ale ignorujeme zásadné výhrady, ako aj odporúčania Európskej komisie či OECD.

 

Ako oficiálna reprezentácia vysokoškolákov vítame aktivity ministerstva školstva, ktoré jasne dokazujú, že školské prostredie je pripravené a odhodlané pustiť sa do potrebnej reformy a začať pracovať na realizácii konkrétnych krokov. Je však viac než jasné, že reformy politickú podporu nemajú, a namiesto deklarovania školstva a vzdelávania ako jasnú prioritu vlády vidíme nesplnené staré sľuby doplnené novými. Financovanie školstva štátom je v prvom rade politickou otázkou, za ktoré je zodpovedný Predseda vlády a Minister financií.

Je jasné, že zvyšovanie platov učiteľom neznamená automatické zvýšenie kvality vzdelávania, je to však jeden z prvých nevyhnutných krokov. Tiež upozorňujeme na sľuby, za ktoré má politická reprezentácia niesť plnú zodpovednosť. Opodstatnenosť sľubov nikdy nebola politicky ani odborne vyvrátená, preto žiadame vládnu koalíciu, aby sa jasne vyjadrila k sľubovaným, ale nesplneným krokom buď verejným ospravedlnením, alebo ich splnením, namiesto alibistických kozmetických úprav, ktoré v nás vzbudzujú pocit politického kompromisu výrazne nevýhodného pre oblasť vzdelávania, a tak pre budúcnosť spoločnosti Slovenska.

 Školstvo nemôže byť témou politickej marketingovej komunikácie, ani súčasťou politických dohôd. Kvalitné vzdelávanie je základom vyspelej spoločnosti a za zabezpečenie potrebného zázemia pre rozvoj kvality sú v prvom rade zodpovední politici, preto očakávame, že sa politická reprezentácia postaví za reformu vzdelávania a vykoná všetky potrebné rozhodnutia, ako sú dlhodobo sľubované zvyšovanie platov učiteľov či adekvátne zvýšenie celkového množstva finančných prostriedkov do vzdelávania.

V záujme zlepšenia školstva a vzdelávania budeme preto aktívne sledovať dodržiavanie sľubov, a mieru zodpovedného prístupu našich reprezentantov k budúcnosti spoločnosti.

Preto podporíme zhromaždenie učiteľov aj našou účasťou a zároveň vyzývame na aktívnu podporu zhromaždenia aj ďalšie reprezentatívne subjekty, organizácie, spolky či jednotlivcov, ktorým záleží na budúcnosti školstva.

Zobrazené 4490 krát Posledná úprava Pondelok, 27 Jún 2016 16:12

Webhosting a support pre srvs.sk zabezpečuje Študentský cech strojárovŠtudentský cech strojárov