Prihlásenie
             
2014

Valné zhromaždenie Európskej študentskej únie

Pondelok, 05 Máj 2014 18:17
Hodnotenie článku
(1 Hlas)

V dňoch 28.4. – 1.5.2014 sa v Bratislave uskutočnila seminárna časť Valného zhromaždenia Európskej študentskej únie, ktoré pokračovalo samotným Valným zhromaždením vo Viedni. Viac ako 110 delegátov sa stretlo vo Vienislave (Bratislava, Viedeň), aby prehodnotili súčasný stav vysokého školstva, jeho problémy a výzvy na ďalšie obdobie.

Seminárna časť Valného zhromaždenia bola zameraná na dvanásť mesačný projekt „Výzvy študentských mobilít v kozmopolitnej Európe. Počas semináru účastníci diskutovali o možnostiach „celostupňových“ mobilít v rámci Európy, podpory, grantov ako aj najviac navštevovaných krajinách a odboroch. V niekoľkých panelových diskusiách sa stretli odborníci v danej téme. Účastníci tiež mali možnosť prispieť svojim pohľadom vo workshopoch, či vyjadriť svoj názor počas prednášok.

Pre účastníkov bol pripravený taktiež kultúrny a spoločenský program. Na otváracom ceremoniály, ktorý sa uskutočnil dňa 28.4. v Zrkadlovej sieni Primaciálneho palácu sa zúčastnili okrem iných aj páni Štefan Chudoba, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Jozef Burián, štátny tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, či Michal Feik, zástupca primátora mesta Bratislava. Kultúrnu vložku programu dotvorili Lenka Ďurišová a Maroš Korman svojim speváckym vystúpením a folklórny súbor, ktorý predviedol tradičné slovenské tance.

V stredu prijal delegáciu pán prezident Slovenskej Republiky, Ivan Gašparovič, ktorý sa prihovoril delegátom Európskej študentskej únie. „Ste tu v čase, keď Slovensko oslavuje 10. výročie vstupu do Európskej únie, a ste tu v čase, kedy môžeme hodnotiť čo nám toto členstvo prinieslo a dalo. Výhody nášho členstva vedia oceniť najmä ľudia, ktorí predtým nepoznali otvorenú hranicu, nepoznali možnosť študovať v zahraničí, nepoznali možnosť slobodne sa prejavovať. Na Slovensku dnes nastal nový život,“ zdôraznil Ivan Gašparovič. Návšteva prezidenta bola bez pochyby veľkým zážitkom pre všetkých zúčastnených.

Vo štvrtok, 1.5. 2014, sa účastníci presunuli do Viedne na samotné Valné zhromaždenie Európskej študentskej únie. Prvý deň bol venovaný voľbám predsedu, podpredsedom a predsedníctvu Európskej študentskej únii. Nasledovné funkčné obdobie bude vedené predsedníčkou Elizabeth Gehrke (Švédsko), podpredsedami Fernando Palomares (Španielsko) a Erin Nordal (USA/Nórsko) a predsedníctvom v zložení Lea Meister (Švajčiarsko), Karolina Pietkiewicz (Poľsko), Tijana Isoski (Srbsko), Cat O'Driscoll (Írsko), Maksim Milto (Litva), Blazhe Todorovski (Macedónsko) a Tiago Martins (Portugalsko).

Počas ďalších dní sa delegáti zaoberali strategickými dokumentmi, najmä Bolonským procesom a jeho implementáciou. Ako uviedol súčasný predseda Európskej študentskej únie „Každý o Bolonskom procese už počul, ale nikto nevie, kde ho nájsť“. S týmto tvrdením sa dá do istej miery súhlasiť, nakoľko na Slovensku sa Bolonský proces implementoval bez identifikovania možných následkov a zváženia rizík. Nielen Slovensko má pred sebou ešte dlhú cestu, aby Bolonský proces dostal správny smer a vysoké školstvo malú rovnakú váhu v celej Európe.

Vzhľadom na tento fakt je dôležité, aby delegáti Študentskej rady vysokých škôl spolupracovali v rámci Európskej študentskej únie aj naďalej a snažili sa vytvoriť kvalitné vzdelávacie prostredie pre študentov.

Celé podujatie bolo organizované pod záštitou Študentskej rady vysokých škôl a rakúskej študentskej únie (ÖH). Veľká vďaka patrí organizačnému tímu v zložení: Martina Jurčáková, Juraj Tilesch,
Karolína Kabátová, Lenka Ďurišová, Jana Múdra, Mária Čajková, Radovan Lacko a Frencien Bauer a Katarína Stoláriková.

Tajomníčka pre zahraničie,
Martina Jurčáková.

Zobrazené 4618 krát Posledná úprava Pondelok, 09 Marec 2015 11:27

Webhosting a support pre srvs.sk zabezpečuje Študentský cech strojárovŠtudentský cech strojárov